top of page
 
 
 
 
Mamy nadzieję rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości dotyczące oddawania krwi.
 
 
 
Oto najczęstsze z nich: 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PARTNERZY
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

„Chciałbym oddać krew, ale……”

 

  • …nie będziecie chcieli mojej krwi, ponieważ mam pospolitą grupę 0.

Potrzebna i ważna jest krew każdej grupy. Ponieważ grupa 0 jest bardzo rozpowszechniona, również i zapotrzebowanie jest na nią duże. Grupa 0 jest szczególnie cenna także dlatego, że można ją stosować wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup.

 
  • …boję się oddać krew.

Po raz pierwszy każdy się trochę tego boi, ale zupełnie bezpodstawnie. Tysiące ludzi oddawało krew 50 lub 100 razy. Wkłucie igły do pobrania jest niemal bezbolesne. Samo oddanie krwi pełnej trwa kilka minut. Przez cały czas pobierania krwi przy dawcy czuwa wykwalifikowana pielęgniarka. A jeśli ktoś bardzo się boi, to przy oddawaniu krwi może być obecny również ktoś najbliższy.

 

 

  • … za mało ważę.

Ludzie mogą mieć niedokrwistość, ale zadaniem służby krwi jest nie dopuścić do pobrania krwi od takiej osoby. Przed każdym pobraniem krwi przeprowadza się proste badanie oznaczenia poziomu hemoglobiny w celu ustalenia czy kandydat na dawcę może oddać krew. Przeciętnie, dorosły człowiek ma około 5  litrów krwi i oddanie 450 ml krwi nie osłabi organizmu dawcy. Dlatego najważniejsze jest, aby waga ciała wyniosła co najmniej 50  kg.

 

  • …czy nie osłabię nazbyt mojego organizmu?

Oddanie krwi- jak każdy inny ubytek krwi np. krwawienie z nosa czy miesiączka- organizm bardzo szybko uzupełnia. Już po kilku godzinach od oddania objętość krwi wróci do normy, a ty go nawet nie odczujesz. Natomiast osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu oraz osoby pracujące na wysokości lub uprawiające sporty ekstremalne, mogą podjąć wykonywanie tych czynności dopiero po 12 godzinach od oddania krwi.

 

  • … czy w czasie oddania krwi mogę się zarazić?

Krwiodawca w czasie oddawania krwi nie ma możliwości zarazić się wirusem żółtaczki, HIV ani inną chorobą. Wyposażenie placówek służby krwi jest w pełni sterylne, a krew od każdego dawcy pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku.

 

  • …jeśli oddam krew, to będę musiał to robić zawsze?

Oddawanie krwi nie powoduje wzmożonego wytwarzania jej przez organizm dawcy. Stąd też wielu dawców oddaje krew 3 lub 4 razy w roku przez 10,20 czy nawet 30 lat, a potem np. ze względu na wiek zaprzestaje jej oddawania. Medyczne zasady pobierania krwi opracowane przez specjalistów Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie pozwalają na oddawanie krwi 4 razy w roku przez kobiety i 6 razy przez mężczyzn, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla zdrowia dawcy krwi.

 

  • …czy trochę alkoholu nie stanowi przeciwskazania do oddania krwi?

Krew będzie miała pełną wartość tylko wtedy, gdy nie będzie w niej ani kropli alkoholu. Nie pij alkoholu przed oddaniem krwi. A jeśli już wypiłeś to możesz oddać krew dopiero po dwóch dniach przerwy.

 

  • …co musimy zrobić i jakie spełniać wymogi, aby oddać krew?

Każdy kandydat na krwiodawcę musi:

- mieć ukończone 18 lat,

- waga powyżej 50 kg,

- krew oddają osoby do 65 roku życia,

- spożyć w dniu oddania krwi lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek,

- być wypoczęty i w ogólnie dobrym samopoczuciu, bez żadnych poważnych stresów,

- zgłosić się z dokumentem tożsamości(legitymacją szkolną, studencka, prawem jazdy) do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKi K) lub do jednego z jego Oddziałów Terenowych (dawniej Punkty Krwiodawstwa)

 

Każda osoba zgłaszająca się do oddania krwi winna być zdrowa. Nie mogą oddawać krwi między innymi osoby, które chorowały na żółtaczkę zakaźna, nosiciele wirusa HIV i chorzy na AIDS. Nie pobiera się, krwi od narkomanów i ludzi mających kontakty seksualne z wieloma partnerami. Nie mogą oddać krwi przez 6 miesięcy osoby, które przebyły operację lub zrobiły sobie tatuaż.

Osoby zgłaszające chęć do oddania krwi musi wypełnić otrzymaną ankietę, którą należy wypełnić rzetelnie i zgodnie z prawdą.  Powstałe wątpliwości należy koniecznie wyjaśnić z lekarzem kwalifikującym do oddania krwi.

Pierwszorazowy dawca, kilka dni po oddaniu krwi, otrzyma legitymację honorowego dawcy krwi PCK z wpisaną grupą krwi i pobraną jej ilością oraz wynikami badań laboratoryjnych.

 

 

Najbliższy Oddział Terenowy Krwiodawstwa i  Krwiolecznictwa:

ul. Wysokie Brzegi 4,

32-600 Oświęcim

tel. (033) 842 71 30

 

 

 

 

 

TU UMIESZCZASZ BANERY REKLMOWE RÓŻNYCH FIRM POŁĄCZONE Z LINKIEM

MOŻESZ TEŻ NA ZASADZIE REKLAM

  • facebook
  • w-googleplus

© 2023 by

Advisor & co.

All rights reserved

Polski Czerwony Krzyż

Oddział Rejonowy w Oświęcimiu

ul. Skłodowskiej 8

32-600 Oświęcim

NIP:676-007-88-96

Kontakt:

tel./fax  33/842-22-78

 

fax: 33/842-22-78 

bottom of page